Wystawa fotografii pt. MASKI pamięci emocji
Wystawa autorstwa młodych 9-14 letnich fotografików z Klubu Miłośników Fotografii ZOOMIK z Radzynia Podlaskiego (Amelia Domańska, Aleksandra Gmur, Inga Górna, Julia Targońska, Mikołaj Król, Dominika Matuszewska, Piotr Mazur, Klaudia Miszczuk, Kornelia Niebrzegowska, Martyna Ostasiewicz, Monika Pawlina, Bartłomiej Rączka, Amelia Szymańska, Klara Świć i Oliwia Wlizło) oraz ich opiekuna Janusza Wlizło, jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej ZBLIŻENIE.Jest to opowieść o uśpionych endorfinach, które warto obudzić i budować pozytywne relacje międzyludzkie. Cały projekt składa się z 30 prac, z czego 15 tworzy wirtualną wystawę prezentowaną w mediach, a druga połowa to prace wydrukowane w formacie 70x100 cm, które można obejrzeć na żywo w galerii. Wystawa "MASKI pamięci emocji" to nie tylko fotograficznie ukazane emocje dzieci, ale i ważne przesłania dla dorosłych. - Dzięki temu, że fotografie w całości zostały zaaranżowane i wykonane przez dzieci, ich przekaz jest szczery i nie da się obok nich przejść obojętnie. Ostatnio projektem zainteresowało się Biuro Rzecznika Praw Dziecka, ponieważ jest to doskonały materiał edukacyjny, a przy tym zrealizowany na bardzo wysokim artystycznym poziomie. Mam nadzieję, że wystawa zainspiruje wiele osób, do tego, aby częściej pokazywać piękno życia, cieszyć się nim i rozkochiwać w nim dzieci - podkreśla opiekun klubu Janusz Wlizło.
Zwiastun wystawy na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=MgHMlAwNjUE.
Wystawa fotografii pt. "MASKI pamięci emocji"
Ekspozycje sztuki od lat zachwycają wielu osób na całym świecie. Zwykli zjadacze chleba, profesorowie, artyści, krytycy bądź inni twórcy kultury, zchodzą się w muzeach, galeriach, różnych wystawach i oglądają, oceniają sztukę, wdają się w zachwyt bądź zażenowanie. To już zależy od gustu danego człowieka. Wystawa fotografii pt. "Maski pamięci emocji" jest zdecydowanie jedną z ciekawszych opcji do wyboru, jeśli nie wiemy co ze sobą zrobić w czasie, gdy zima ustępuje wiośnie, ponieważ czas trwania wystawy odbędzie się 5 - 31 marca 2019 roku. Podczas tej wystawy, która znajdować się będzie w Chorzowskim Centrum Kultury każdy z osób, zapewne tym razem wpadnie w niebywały zachwyt i podziw tego, co mamy zamiar dla Państwa przygotować. Długoterminowy projekt o emocjach, budzeniu endorfin i relacjach międzyludzkich stoi przed Tobą otworem.
Jednym z ciekawszych faktów jest to, że artystami tych dzieł sztuki są młodzi 9-14 letni fotograficy z Klubu Miłośników Fotografii ZOOMIK z Radzynia Podlaskiego. "MASKI pamięci emocji" - to ogólnopolska kampania o relacjach międzypokoleniowych, którą widziało już ponad 12 tysięcy osób w całej Polsce. Teraz chcemy ukazać całe piękno tej wystawy Państwu w miejscu, w które od lat jest związane z kulturą – w Chorzowie. Nie są to namalowane, narysowane dzieła sztuki spod skrzydeł najwybitniejszych twórców wszechczasów, lecz zaprojektowane przez bardzo młodych ludzi zdjęcia, które wyrażają więcej emocji niż przysięga małżeńska, która być może czeka ich w przyszłości. Tematem tej wystawy oczwiście są emocje – te pozytywne jak i te negatywne. Każdy z nas ma jakieś uczucia, wyrażamy emocje na zewnątrz lub tłumimy je w sobie, a tym razem możemy je obejrzeć na własne oczy podczas wystawy w CHCK, na chwilę się zatrzymać, wgłębić swe oczy w fotografie, jak nurek w odległę zakątki oceanu, przystać i pomyśleć nad swoim życiem, nad tym co było i jest dobre, a co złe, i co warto w nim zmienić...
Relacje międzypokoleniowe mają wielke znaczenie w dzisiejszych czasach, bo czasem trudno porozumieć się z własnymi dziećmi, rodzicami, dziadkami lub starszą panią w tramwaju, dlaczego gdy ustępujemy jej miejsca, nie siada a kłądzie na nim swoje zakupy. Starsi ludzie potrzebują również wiele uwagi i opieki co dzieci, cierpienie ludzi w podeszłym wieku nie pozwala być radosnym, demencja zaciera pamięć nie tylko o najwspanialszych chwilach ich życia, ale o zwykłych codziennych, jak zakręcenie gazu, czy połknięciu na czas lekarstw, a nadal są wspaniałą częścią naszego życia. To również - emocje i te relacje – możecie Państwo dostrzeć na naszej wystawie.
Uważamy, że jest ona na tyle ważna, by dotarła do każdego człowieka, ponieważ ukazuje to co ludzkie, to co niecodzienne w całej naszej codzienności. W każdym dżemie wiele, tylko trzeba to potrafić zauważać, a czasami obudzić. Zachęcamy by przybywać całymi rodzinami, pokoleniami, pokazywać młodym dzieła, spod ręki ich rówieśników. Być może i Twoje dziecko zainteresuje się taką tematyką i zmieni też swoje poglądy na świat? Dzieci mówią do nas o tym jak bardzo chciałyby, byśmy my do nich mówili w taki właśnie sposób jak to przedstawiają autorzy na zdjęciach. Należy budować w dzieciach wartości już od samego początku, kiedy mają świadomość otaczającego ich świata.
Wystawa niezwykła w przekazie podejmuje próbę uświadomienia, że także między dorosłymi przydało by się więcej pozytywnych wzmocnień. Dzięki temu, że fotografie w 100% zostały zaaranżowane i wykonane przez dzieci, ich przekaz jest szczery i nie da się obok prac przejść obojętnie. Kurator projektu, jednocześnie pomysłodawca i autor opracowań, uzupełnił poruszające zdjęcia przekazem słownym w kontraście do obrazu. Jest to opowieść o uśpionych endorfinach, które warto obudzić i budować pozytywne relacje międzyludzkie. Wystawa "MASKI pamięci emocji" to nie tylko fotograficznie ukazane emocje dzieci, ale i ważne przesłania dla dorosłych.
Zachęcamy do przybywania i podziwiania tych niezwykłych, innych niż wszytkie, dzieła sztuki. Polecamy organizowanie w naszych murach CHCK lekcji wychowawczych, warsztatów na tematy ukazwyane podczas tej wystawy. Nie spotkacie się Państwo z żadnymi problememi z naszej strony, a wszystko to przede wszystkim dla Państwa wychowanków i poszerzania kultury wśród młodych. Zalecamy by przynieść ze sobą na tą wystawę swoje emocje wymagające działania, rozwiązania, ewolucji. Prosimy o kontakt i ustalenie terminu, a my udostępnimy Państwu sale, w której można zorganizować lekcje dydaktyczne na temat emocji i o relacjach międzypokoleniowych, zaraz po obejrzeniu wystawy. Zalecamy rozmowy na różnym poziomie, ale o emocjach i uczuciach. Każda grupa jest inna i każda potrzebuje czegoś innego, dlatego trudno zorganizować jeden program warsztatowy dla wszystkich. Chcemy promować wystawę wśród nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych grup. Prosimy o polecanie wszystkim tego wydarzenia i zachęcania do skorzystania z możliwości prowadzenia własnych warsztatów w CHCK. Fotografia będąca metaforą niech stanie się pretekstem do rozmowy, punktem przeniesienia potrzeb i by każdy wymagał od siebie przekazywania dobroci i szerzenia jej na całym świecie. Mamy nadzieję, że skorzystają na niej arteterapeutycznie grupy potrzebujące i nie tylko.
Podajemy ważne informacje dotyczące wydarzenia:
- TYTUŁ WYSTAWY:
"MASKI pamięci emocji"
Ogólnopolskiej Kampanii "Zbliżenie" o uśpionych endorfinach
- ORGANIZATOR WYSTAWY:
Galeria ANTRESOLA
Chorzowskie Centrum Kultury
Chorzów, ul. Sienkiewicza 3
- CZAS TRWANIA WYSTAWY: 5 - 31 marca 2019 r.
Serdecznie zapraszamy!
(tekst: Tomasz Pulchny)