DOM KULTURY + PARTNERSTWO LOKALNE

PARTNERSTWO „Z MIŁOŚCI DO CWAJKI”

DOM KULTURY + PARTNERSTWO LOKALNE  

„CWAJKA - MIEJSCE POD SŁOŃCEM. TAJEMNICE…”

 

W 2024 r. Chorzowskie Centrum Kultury zostało jednym z 10 ośrodków kultury w Polsce, który realizował program Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Partnerstwo Lokalne”.

Ideą tego programu jest budowanie partnerskich relacji w środowisku lokalnym. Współpraca, na zasadzie partnerstwa instytucji, organizacji, osób i podmiotów prywatnych, które chcą razem tworzyć i działać na rzecz lokalnej społeczności.

Działania w naszym projekcie  koncentrowały się na dzielnicy Chorzów II i jej mieszkańcach. Wspólne działanie oznaczało tu wspólne opracowanie projektu animacji kulturowej dla mieszkańców oraz wspólną realizację całego przedsięwzięcia. Partnerstwo które zawarliśmy miało się więc opierać na zasadach równości, dobrowolności i wspólnym celu.

 

Celem który przyświeca działaniom Partnerstwa jest zmiana postrzegania dzielnicy Chorzów II (tzw. Cwajka),  która w powszechnej opinii uchodzi za miejsce nieciekawe i niebezpieczne, poza głównym obiegiem kultury. Zależy nam na kulturalnym ożywieniu tego miejsca, pobudzeniu mieszkańców dzielnicy poprzez wzmocnienie ich poczucia własnej wartości oraz zbudowania poczucia tożsamości i dumy z miejsca w której żyją.

Celem  jest też pokazanie alternatywy dla tradycyjnych w tym miejscu wydarzeń kulturalnych (festyny miejskie), prezentacja wydarzeń zmuszających do krytycznego myślenia.

Liczymy również na zacieśnieniu współpracy  podmiotów działających w partnerstwie, wspólne opracowanie projektu oraz wzajemne wsparcie merytoryczne, logistyczne i infrastrukturalne  tego i kolejnych działań. Zakładamy, że partnerstwa lokalne mogą stać się w przyszłości nowym modelem realizowania działań  kulturalnych, swoistym kulturalnym hubem zbierającym, realizującym i  promującym  oddolne inicjatywy.

 

W skład naszego partnerstwa wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 22, Szkoła Podstawowa nr 39,  Centrum Inicjatyw Społecznych, Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie, Stowarzyszenie Wspomagania Twórczości i Rozwoju AKME, Animo Anima, Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa, Chorzowskie Centrum Kultury. Partnerstwo jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą z nami działać w obszarze społeczno – kulturalnym Chorzowa II.

 

Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem zrealizowanym przez Partnerstwo „Z miłości do Cwajki” (w ramach realizacji programu DK+) było wydarzenie pn. „CWAJKA – MIEJSCE POD SŁOŃCEM.  TAJEMNICE…” nawiązuje do tytuły filmu  „Miejsce pod słońcem” z nagrodzoną Oscarem muzyką Franza Waxmana, wywodzącego się z dzisiejszego Chorzowa II. Realizacja odbyła się 27.09.2024 na  Pl. A. Mickiewicza i w przestrzeni Chorzowa II

Wydarzenie składa się z trzech części:

- fabularyzowanej gry/zabawy terenowej i animacji dla dzieci – gra zakłada przejście po najważniejszych punktach dzielnicy, prezentuje historię dzielnicy i najważniejsze postaci z nią związane.

Grę można pobrać pod linkiem

https://www.canva.com/design/DAGLIpnSZGU/RVm22RI617POUun7JYLUBg/view?utm_content=DAGLIpnSZGU&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

- spotkania i rozmowy z osobowościami, artystami, społecznikami  związanymi z dzielnicą. Zaprezentowaliśmy sylwetki osób, które są związane z  dzielnicą a swoją działalnością/aktywnością mogą stanowić drogowskaz dla innych. Wśród zaproszonych osób pojawiły się m.in. Marta Tadla, ks. Antoni Klemens, Marta Matyszczak, Mateusz Stasiak,

- projekt muzyczny łączący dzieci  z lokalnych szkół z zawodowymi muzykami związanymi z dzielnicą, którzy na co dzień tworzą w różnych gatunkach muzycznych. Występ rozpocznie się od wspólnego wykonania, przygotowanego specjalnie na tą okazję utworu opartego o tekst J. Ligonia do muzyki F. Waxmana.

W drugiej części koncertu zatytułowanej ZIU-TONY zaplanowano występ i około muzyczne rozmowy  Tomasza Zdebika (ZIUTA) i muzyków związanymi z zespołem TUFF ENUFF, wywodzącymi się z Chorzowa II.

Działaniom towarzyszyła wystawa historycznych fotografii w cyfrowym wydaniu.

 

Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem już po zakończeniu realizacji programu DK+ był koncert „Kolęda jedzie”. Nasz mobilny punkt kolędowy zakładał objazd po dzielnicy Chorzów II muzyków, którzy stawali w różnych nieoczywistych  miejscach dzielnicy, grali i śpiewali kolędy. Wydarzenie realizowane 23 grudnia 2024, w przeddzień Wigilii było okazją do refleksji, zatrzymania się w przedświątecznej gorączce, celebracji wspólnego śpiewania, powrotu do tego co najważniejsze czyli świadomego współbycia razem. Wydaje nam się także, że pokazało naszą gotowość do poświęcenia czasu dla innych i uwiarygodniło nasza misję.

W tym działaniu współpracowaliśmy dodatkowo z II Liceum Ogólnokształcącym i. J. Ligonia oraz MDK Batory.