"Sztuka między mediami"

Uczestnicy będą badać różne obszary sztuki w kontekście przenikania do nich nowych technologii. Czy technologia zmienia sens danych utworów? Jakie zmiany może powodować? To jedne z wielu kwestii, nad jakimi pochylą się uczestnicy warsztatów organizowanych przez Chorzowskie Centrum Kultury.

 

-> WARSZTATY Z ADAPTACJI MIĘDZYGATUNKOWYCH "Między nami dobrze jest"

27 i 31 sierpnia godz. 10:00-12:00

"Klaustrofobiczne, ciasne pomieszczenie sprawia wrażenie niedużego, a to właśnie w nim wielopokoleniowa familia wspólnie śpi, je, wydala, żyje, nie śpi, przewraca się z boku na bok”. To didaskalia z dramatu Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”.

Na warsztatach, które realizuje Stowarzyszenie Scena Kamera Edukacja trzy pokolenia uczestników próbują odpowiedzieć, czy rzeczywiście dobrze jest między nami. Aby przybliżyć tematykę różnic pokoleniowych uczestnicy najpierw oglądają fragmenty teatralno-filmowej adaptacji dzieła Masłowskiej autorstwa Grzegorza Jarzyny. Później odbywa się już warsztat. Uczestnicy starają się wyłuskać charakterystyczne cechy każdego z trzech pokoleń i następnie wykorzystując ćwiczenia teatralne przedstawić je czasem w karykaturalny sposób.  

Cieszę się, że mogłam usłyszeć głos młodszego pokolenia. Tak rzadko się słuchamy nawzajem – oceniła jedna z seniorek podczas naszych warsztatów.

16 i 23 września godz. 10:00-12:00

Kolejne spotkania w ramach warsztatów "Sztuka Między Mediami". Tym razem Stowarzyszenie Scena Kamera Edukacja zaprosiło młodzież do dyskusji na temat różnic pokoleniowych. Wszystko w kontekście adaptacji dramatu Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest", który uczestnicy warsztatów obejrzeli wcześniej. Było dużo ćwiczeń aktorskich, oś czasu, popularne loga i pytanie o to, które pokolenia utożsamiają się z daną marką. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedź, czy rzeczywiście między nami jest dobrze.

_____________________________________

-> WARSZTATY "TAK ZMIENIŁ SIĘ ŚWIAT"

Zapraszamy na nowy cykl warsztatów organizowany przez Chorzowskie Centrum Kultury oraz Galerię Sztuki Muzycznej i Obrazu w ramach projektu "Sztuka między mediami". Podczas ich trwania Mirosław Sobczak z GSMiO opowie o technologiach, które zmieniły świat.

14.09.2021 Tak zmienił się świat - powrót płyty winylowej ?

W pierwszym odcinku poświęconym płycie winylowej pokażemy zasadę działania płyty, technologię przygotowania i produkcji albumów muzycznych, a wykład zostanie zilustrowany muzyką ze wspaniałych winylowych albumów na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.

21.09.2021 Tak zmienił się świat - a w studiach nagraniowych znowu króluje taśma magnetyczna ?

W drugim odcinku poświęconym taśmie magnetycznej przyjrzymy się produkcji albumów muzycznych, a wykład zostanie zilustrowany muzyką z taśm magnetycznych na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.

28.09.2021 Tak zmienił się świat - cyfrowy dźwięk ? czy nadal jesteśmy analogowi ?

W trzecim odcinku zajmiemy się różnicami pomiędzy dźwiękiem analogowym i cyfrowym, a wykład zostanie zilustrowany muzyką odtwarzaną na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.

19.10.2021 Tak zmienił się świat - sprzęt audio - ilość czy jakość ?

W czwartym odcinku przyjrzymy się zagadnieniom związanym ze sprzętem audio, a wykład zostanie zilustrowany muzyką odtwarzaną na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.

26.10.2021 Tak zmienił się świat - słuchamy ? oglądamy ? analizujemy ? 

W ostatnim odcinku zastanowimy się w jaki sposób odbieramy dźwięki i obrazy, a wykład zostanie zilustrowany muzyką odtwarzaną na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.

 

->  WARSZTATY RADIOWE "Moja pamięć muzyczna"

Zapraszamy na warsztaty radiowe! Ich celem będzie stworzenie opowieści dźwiękowej na podstawie ulubionych utworów muzycznych uczestników. Każdy z uczestników/uczestniczek wybiera jedną piosenkę, która przywołuje ważny moment z jego/ jej życia.

W planie jest indywidualna praca z mikrofonem i emisją głosu, budowanie narracji i pomysłu na podcast, a także jego realizacja – obsługa programów i zaznajomienie się ze studiem radiowym Fajka w Chorzowskim Centrum Kultury. Warsztaty są nagrywane, a ze spotkania z uczestnikami powstanie słuchowisko, które swoją premierę będzie miało na antenie Radia Klang.

Prowadzenie: Paulina Pikiewicz i Weronika Stencel, twórczynie Radia Klang w ChCK – www.radioklang.pl

DATY WARSZTATÓW:
30.10 – grupa 1, godz. 12:00-14:00 / Chorzowskie Centrum Kultury, Studio lektorskie FAJKA, 4 piętro
6.11 – grupa 2, godz. 12:00-14:00/ Chorzowskie Centrum Kultury, Studio lektorskie FAJKA, 4 piętro
12.11 – grupa 3, godz. 17:00-19:00/ Chorzowskie Centrum Kultury, Studio lektorskie FAJKA, 4 piętro

-> Warsztaty są dedykowane osobom dorosłym, powyżej 45 roku życia
-> Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
-> Zgłoszenia prosimy kierować na maila: magda_r@chck.pl / max 4 osoby w jednej grupie

3 listopada o godz. 20:00 zapraszamy do wysłuchania pierwszej audycji zrealizowanej 30 października 2021r. w ramach warsztatów radiowych pn. "Moja pamięć muzyczna" w naszym Studio lektorskie Fajka. Prowadzi ją Pani Bibianna Werner - uczestniczka warsztatów, która rozmawiała z prowadzącymi a zarazem współzałożycielkami Radio Klang w ChCK: Paulina Pikiewicz i Weronika Stencel.
 Słuchamy tutaj -–> www.radioklang.pl
 
 
 
06.11.21r.
Za nami kolejne warsztaty radiowe w naszym Studio lektorskie Fajka w ramach projektu "SZTUKA MIĘDZY MEDIAMI"*. Emisję audycji i rozmowę z uczestniczkami warsztatów - Magdą Trybuś oraz Marzeną Płonowską zaplanowaliśmy na czwartek o 20:00 ---> www.radioklang.pl
 
 
 
 
12.11.21r.
Tym razem w studiu w Chorzowskie Centrum Kultury zjawiła się w eleganckiej sukience w dzikie koty Ewa Porębska i poprowadziła rozmowę z Pauliną Pikiewicz i Weroniką Stencel. Jesteśmy pod wrażeniem jej swobody mówienia i pracy z mikrofonem. Warsztaty utwierdzają nas w przekonaniu, że radio to ludzie i ich głębokie pokłady emocji.
 
Już wkrótce zaprosimy Was na odsłuch kolejnej audycji powstałej w ramach dzisiejszych warsztatów radiowych pt. „Moja pamięć muzyczna” w Studio lektorskie Fajka w ChCK!  #staytuned
Rozmowa będzie dotyczyć utworów, które zapisały się w pamięci muzycznej rozmówczyni. Wspólnie przywołują ważne momenty, których dotyczyły utwory i skojarzenia z nimi związane. Prowadzi ją pani Ewa – uczestniczka, która rozmawia z Pauliną Pikiewicz i Weroniką Stencel z Radio Klang.
-> Warsztaty były realizowane w ramach projektu "SZTUKA MIĘDZY MEDIAMI"
 
 
 

-> Warsztaty artystyczne dot. tworzenia audiobooków

6 warsztatów w okresie październik – listopad 2021r. / Najbliższe warsztaty odbędą się 28.10 oraz 4.11.2021r.

Jak dobrze czytać? Jak akcentować? Jak modulować głosem? Jak mówić, by słuchali? Na te i inne pytania odpowiadał podczas warsztatów w studiu lektorskim Fajka Filip Kosior, aktor filmowy i teatralny, jeden z najpopularniejszych „głosów” w polskich audiobookach. Młodzież miała okazję przeczytać fragmenty „Muminków” Tove Jansson i pod okiem doświadczonego lektora sprawdzić swoje umiejętności interpretacyjne. Było sporo śmiechu, zabawy słowem i setki bajtów danych nagranych na studyjnym komputerze.

Zajęcia odbywają się w ramach cyklu „Sztuka Między Mediami”.

Rozmowę z Filipem Kosiorem, którą przeprowadziła Agata Śliwa będziecie państwo mieli okazję zobaczyć na naszym facebooku.

Link do rozmowy -> https://www.facebook.com/ChCKa/videos/268180991765184

Kolejna część warsztatów z audiobooków realizowanych w ramach projektu „Sztuka między mediami”* za nami. Uczestnicy usiedli wygodnie przed mikrofonami w naszym Studio lektorskie Fajka i… tym razem nie tylko mieli okazję poczytać teksty dzieląc je na role, ale musieli je tak zinterpretować, by zsynchronizowało się to z filmem. Słowem: młodzież miała niepowtarzalną okazję wcielić się w aktorów dubbingujących popularne animacje. Był fragment „Króla Lwa” i „Krainy Lodu”, a przy tym mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu.  Wszystko pod okiem doświadczonej aktorki Agaty Śliwy i montażysty Pawła Mikołajczyka (Stowarzyszenie Scena Kamera Edukacja).

-> Warsztaty artystyczne związane z multimediami "Za darmo nie umarło!"

(warsztaty z wykorzystania dostępnych na wolnych licencjach tekstów kultury w nowych utworach) - 5 warsztatów / 04-05.11.2021

Za darmo nie umarło! - to warsztaty medialne, które mają pokazać uczestnikom jak można wykorzystywać zdigitalizowane materiały multimedialne udostępnione w sieci na zasadzie wolnej licencji w szkole i do rozwijania swoich zainteresowań.
 
Podsumowanie warsztatów:
Podczas zajęć poruszyliśmy temat praw autorskich i licencji Creative Commons, dowiedzieliśmy się, dlaczego Wikipedia to dar i przekleństwo, jak fikcyjny bohater wojenny trafił do prac naukowych oraz dlaczego tłumacz Wiedźmina pozwał platformę Netflix.
Poznaliśmy też bazy z darmowymi zasobami, które przydadzą się podczas projektowej pracy w ramach zajęć z języka polskiego, historii, plastyki, a nawet matematyki.
Na koniec uczestnicy wykonali w grupach kolaż w oparciu o udostępnione materiały na zadany temat.

-> Warsztaty dot. rozszerzonej rzeczywistości w książkach

10 listopada 2021r.

Czy młodzi ludzie znają technologie pozwalające poszerzać rzeczywistość literacką? Jakie wady, a jakie zalety płyną z obcowania z multimedialną książką? Czy nowoczesne technologie zagrażają tradycyjnej książce? Jak multimedialność książki wpływa na proces czytania?

Czas warsztatów: 2 godziny lekcyjne (TEORIA + PRAKTYKA)
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury / sala konferencyjna
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)

Podsumowanie warsztatów:
Księgarka Ewa (z Księgarnia Dopełniacz w Miasto Chorzów) poprowadziła u Nas warsztaty edukacyjne dla młodzieży w ramach projektu "SZTUKA MIĘDZY MEDIAMI"*, które dotyczyły rzeczywistości rozszerzonej w książkach. Tematyka niezwykle ciekawa i oscylująca wokół bardzo różnych problemów.
Rozszerzona rzeczywistość książki to nie tylko jej wersje elektroniczne (multimedialne), ale również technologie poszerzające interakcje książki z otoczeniem. Uczestnicy warsztatów mogli doświadczyć najróżniejszych efektów poszerzenia rzeczywistości literackiej. Czytali więc książki pop-up, 3D z użyciem okularów i bez, wąchali, dotykali i odtwarzali dźwięki towarzyszące tekstowi. Oczywiście głównym punktem warsztatów była obsługa książek z elementami wirtualnej rzeczywistości. Uczniowie z II LO im. Juliusza Ligonia w Chorzowie stwierdzili, że chcieliby uczyć się biologii w 3D, geografii w VR, a także posiadać podręczniki multimedialne. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowaliby z tradycyjnej książki, która oferuje im przeżywanie literatury w intymny sposób, relaks i skupienie wewnętrzne.
 
Dziękujemy jeszcze raz za wspaniałe warsztaty i przy okazji przypominamy uczestnikom o konkursie! Czekamy na wasze zgłoszenia.
 
 
-> Warsztaty dot. literatury "CYFROWE POSTACI KSIĄZEK"
19 listopada 2021r.
 
Plan warsztatów: prezentacja z dyskusją o różnych rodzajach cyfrowych książek, potem praca własna uczniów (warsztaty kreatywne) oraz prezentacja projektów, które uczestnicy zrobili w grupach.

Czas warsztatów: 2 godziny lekcyjne (TEORIA + PRAKTYKA)
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury / sala konferencyjna
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)

Podczas warsztatów omówimy m.in. temat książek (literatury) w kontekście świata cyfrowego do którego weszły, wyjście poza materialny charakter książki i wejście w świat wirtualny, zmianę sposobu obcowania z książką, powstanie nowych form literackich, współtworzonych na równych prawach przez autora i czytelnika (książka interaktywna), książki z dedykowanymi im stronami internetowymi poszerzającymi wiedzę czytelnika o np. postaciach, miejscu akcji itp. (książki konwergencyjne). 

Podsumowanie kolejnych inspirujących warsztatów dla młodzieży pn. “Cyfrowe postaci książki” w ramach projektu “Sztuka między mediami”* w ChCK / 19.10.21r. /
Prowadzenie: Monika Witczak (www.monikawitczak.pl)
 
W trakcie warsztatu uczestnicy prześledzili, jak rozwijało się pismo oraz jego nośniki - od malunków naskalnych, przez gliniane tabliczki, zwoje papirusowe i średniowieczne pergaminowe kodeksy, aż po pierwsze drukowane księgi i współczesne książki. Następnie zapoznali się z pojęciem “Książka 2.0” oraz pojęciem “Liternet”. Zobaczyli przykłady różnych rodzajów cyfrowych książek: od e-booków i audiobooków, przez książki hipertekstowe, literaturę konwergencyjną i książki AR oraz VR po cyfrowe zbiory biblioteczne, e-prasę oraz cyfrową poezję. Przyporządkowywali określony rodzaj cyfrowej literatury do dwóch kategorii: “literatura w sieci” oraz “literatura sieci”. Następnie wspólnie czytaliśmy fragmenty książek hipertekstowych dostępnych w sieci: “Blok” Sławomira Shuty oraz utwór Radosława Nowakowskiego „Koniec świata według Emeryka”. Dzięki temu uczestnicy mogli dokładnie zrozumieć na czym polega literatura hipertekstowa i jaką budowę ma hipertekstowy utwór. Następnie oglądaliśmy filmy, na których pokazane było zastosowanie technologii AR i VR w literaturze. Uczestnicy również aktywnie dyskutowali na temat stanu współczesnego czytelnictwa, podawali wady i zalety cyfryzacji literatury i szukali rozwiązań, które pomogą poprawić poziom czytelnictwa wśród młodych ludzi.
 
W drugiej części warsztatu, na podstawie zdobytej wcześniej wiedzy o różnych formach cyfrowych książek i wykorzystaniu cyfrowej technologii w literaturze, uczestnicy podzieleni na dwie grupy mieli za zadanie “upgrade’ować szkolne lektury”, czyli przerobić wybraną lekturę w taki sposób, by stała się bardziej atrakcyjna dla współczesnych nastolatków. Pierwsza grupa wybrała książkę “Dziady cz. III” Adama Mickiewicza i zaproponowała, by stworzyć specjalną aplikację VR, która pozwoli czytelnikowi porozmawiać z Duchem, by lepiej zrozumieć treść utworu. Druga grupa wybrała lekturę “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Uczestniczki zaproponowały, by w tekście lektury znalazły się hiperłącza, które pozwolą czytelnikowi zobaczyć stroje z epoki czy też wizualizacje opisów przyrody. Wymyśliły również ścieżkę dźwiękową, która pozwoli wczuć się w klimat epoki, a także specjalne profile na portalu Facebook, dzięki którym czytelnicy lepiej poznają poszczególnych bohaterów.
 
Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział w warsztatach.
 
 
 
-> Warsztaty artystyczne dot. mediów cyfrowych we współczesnej sztuce performatywnej
 
29 i 30 listopada 2021r. w Chorzowskim Centrum Kultury odbędą się ostatnie warsztaty dla młodzieży realizowane w ramach projektu "SZTUKA MIĘDZY MEDIAMI" -> warsztaty artystyczne dot. mediów cyfrowych we współczesnej sztuce performatywnej, które poprowadzi Przemysław Łamacz (z Agencja Artystyczna Broadway Przemysław Łamacz).
 
Podczas warsztatów zajmiemy się tematem performancu jako działania pokrewnego (w swej pierwotnej wersji) teatrowi. Dziś wykorzystujące nowe media do tworzenia nowych jakości w tej kategorii działań artystycznych nazywanych ogólnie performancem medialnym a obejmującym wiele gatunków i technik, np. audiowizualne i multimedialne spektakle czy eksperymenty z przestrzenią komunikacyjną i nadawczą. Uczestnicy warsztatów poznają historię performancu, będą analizowali ich wybrane przykłady a także opracują własny.
 
Start: godz. 14:00  (sala konferencyjna i sala widowiskowa ChCK)
Wstęp wolny (ograniczona liczba miejsc - obowiązują zapisy)
Więcej informacji: magda_r@chck.pl, 32 349 78 62
 
 
PROWADZĄCY: Przemysław Łamacz

Urodzony w Chorzowie. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Od 1998 roku związany z Gliwickim Teatrem Muzycznym, w którym występuje do dzisiaj i bierze udział we wszystkich jego produkcjach. Jego pasją jest musical, dlatego z powodzeniem łączy taniec ze śpiewem, posiada także umiejętności stepu i chodzenia na szczudłach. Debiutował w roli Merkurego w operetce Orfeusz w piekle u boku samego Stanisława Ptaka oraz Grażyny Brodzińskiej. Późniejsze role to głównie musicale m.in.: Chuck Cranston w Footloose (europejska prapremiera), Fred Casley w Chicago (polska prapremiera), Ambroży Kemper w Hello Dolly, Adam Mickiewicz w widowisku Mickiewicz, Manolakos w Zorbie, Steve w Hair, Tarzan w musicalu Tarzan (polska prapremiera). Ponadto może się również pochwalić występami w spektaklach tanecznych (Dziadek do orzechów, Chodnik 05, The Beatles & Queen). Ma za sobą również gościnne występy na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, a także udział w spektaklach ulicznych oraz licznych koncertach estradowych, gdzie specjalizuje się w konferansjerce i programach dla dzieci.

 

W dniach 29-30 listopada Przemysław Łamacz (z Agencja Artystyczna Broadway Przemysław Łamacz) wraz z młodzieżą uczęszczającą do III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie przeprowadził warsztaty artystyczne dotyczące mediów cyfrowych we współczesnej sztuce performatywnej realizowanych w ramach projektu pn.,, Sztuka między mediami"*.
 
-> Istota i cel warsztatów bardzo przypadł słuchaczom do gustu, entuzjastycznie reagowali na kolejne zadania artystyczne i wykonywali je z należytą starannością czego dowodem jest dokumentacja multimedialna, zapytani czy przyszli by jeszcze raz zgodnie stwierdzili, że tak tylko na dłużej, co jest dla nas i prowadzącego najlepszą recenzją współpracy.
 W czasie warsztatów stworzyliśmy grupowe performatywne działanie pt. ,,Lider", które możecie zobaczyć pod linkiem -> https://www.facebook.com/ChCKa/videos/850818615587602
 

________________________________________________________________________________________

*Edukacja kulturalna - celem programu jest wspieranie zadań z zakresu edukacji kulturalnej, ważnych dla rozwoju kapitału społecznego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.