Spektakle profilaktyczne w ChCK
21 kwietnia 2008 r. – Spektakl ALIBI24 kwietnia 2008 r. – spektakl SAMI
godz. 9.30
SAMI
Poruszająca opowieść o dwóch braciach. Irek – uczeń, 16-latek, utalentowany muzycznie, bez możliwości znalezienia wsparcia w rodzinie, buntuje się, przestaje chodzić do szkoły. Marek - 20-letni bezrobotny, choć jest starszym bratem Irka nie jest dla niego wzorem. Marek mieszka z ojcem, rencistą nadużywającym alkoholu, nie ma perspektyw na podjęcie pracy, obwinia o to rodziców. Co łączy te dwa różne światy? Frustracja, poczucie odrzucenia i samotność, brak motywacji. I dwie różne postawy wobec takiego stanu rzeczy: rezygnacja i bunt. Pojawiają się koledzy, wagary, używki…
Marek, wobec braku pieniędzy i życiowych perspektyw składa bratu propozycję. Koledzy proponują łatwą i szybką możliwość zarobienia. Irek szybko zapomina o dotychczasowych obowiązkach. Wybór ten na zawsze odmieni sposób myślenia i podejście do życia bohaterów.
Autorzy spektaklu stawiają kilka istotnych pytań: czy młodzi ludzie, pozbawieni rodzicielskiej opieki, są w stanie odnaleźć się w "nowym", dorosłym, odpowiedzialnym świecie? Jaki jest wówczas wpływ różnego rodzaju środowisk młodzieżowych, gdzie często najważniejsze są pieniądze, alkohol, narkotyki i "dobra zabawa"? Jakie mogą być konsekwencje takiego stylu życia? Czy Irek i Marek będą w stanie SAMI je przewidzieć?
Przedstawienie trzyma widza w napięciu do ostatniej chwili, nie daje łatwych odpowiedzi, zmusza do zastanowienia się, refleksji. Jest ważnym głosem w dyskusji o kondycji współczesnej młodzieży.
Kontynuację tematu na lekcjach wychowawczych ułatwią nauczycielom materiały dydaktyczne.
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Henryk Wiciarz
WYSTĘPUJĄ: Tomasz Grochola, Henryk Wiciarz
ALIBI
Mimo licznych zapowiedzi i wdrażanych programów problem przemocy i agresji wśród młodzieży pozostaje ciągle aktualny. Krakowskie Biuro Promocji Kultury pragnie Państwu przedstawić program teatralno-profilaktyczny pt. „Alibi”, które jest kolejnym głosem w dyskusji na temat tego ważnego zagadnienia.
Problematyka agresji wśród młodzieży została ukazana na tle skomplikowanych relacji między młodymi ludźmi. O skłonnościach do agresji decydują często również cechy indywidualne: stopień wrażliwości i intelekt, typ charakteru, skłonność do ulegania wpływom innych lub skłonność do dominacji nad otoczeniem, podatność na uzależnienia. Czy przyjaźń może usprawiedliwiać bezkarność i brak odpowiedzialności za swoje czyny? Czy pewne złe zachowania można akceptować, a inne tylko potępiać? Czym jest Zło i gdzie znajdują się jego granice? Na te wszystkie pytania staramy się odpowiedzieć w naszym programie.
„Alibi” to historia dwóch młodych ludzi wkraczających w dorosłość, wzorowana na autentycznym wydarzeniu, które kiedyś na zawsze odmieniło ich życie. Konfrontacja tych młodych ludzi, to zderzenie dwóch światów: dwóch charakterów, dwóch środowisk, dwóch odmiennych sposobów myślenia…, ale czy aby na pewno odmiennych? Zderzenie to zaowocuje odkryciem pewnej prawdy o jednym z bohaterów.
Kontynuację zagadnień poruszonych w programie zapewniają materiały dydaktyczne pozostawiane przez zespół w szkołach, mogące posłużyć na lekcjach wychowawczych.
Tomasz Jakubowski