PROSKENION III FESTIWAL LUDZI SZCZĘŚLIWYCH

Jury 3. Festiwalu Ludzi Szczęśliwych PROSKENION w składzie:

Barbara Lubos

Agnieszka Radzikowska

Jolanta Król

zdecydowało o podziale regulaminowych oraz dodatkowych nagród.

         Zanim jednak przedstawimy zwycięzców tego wspaniałego festiwalu, musimy podzielić się swoimi wrażeniami. Przede wszystkim jesteśmy szczęśliwe, że mogłyśmy Państwa podziwiać. Śmiałyśmy się i płakałyśmy, zachwycałyśmy się i wzruszały. Mocno trzymałyśmy kciuki za wszystkich, zwłaszcza gdy gasło światło, nagła chrypka przeszkadzała w śpiewie, tekst uciekał z głowy, a rzutnik nie zadziałał.

         Podziwiamy Was, drodzy państwo, chylimy głowy przed Wami. Ogromne ilości tekstu do pamięciowego opanowania, interpretacja i wczuwanie się w grane postaci, piękne kostiumy, gust muzyczny – to wszystko zasługuje na nagrodę. Najważniejsza jest jednak Wasza radość. Radość z bycia na scenie, radość grania, radość życia. Miałyśmy ogromny kłopot z podziałem nagród, bo chciałybyśmy uhonorować wszystkich, łącznie z osobami, które pisały dla Was teksty, szyły kostiumy, reżyserowały. Ale się nie da. Dlatego jury postanowiło, co następuje:

  1. Pierwszą Nagrodę w wys. 2 x 900 zł przyznać ex quo dwóm zespołom: Teatrowi Reduta Śląska z Chorzowa za wstrząsające przedstawienie o tym, co nas wszystkich dotyczy lub dotyczyć będzie w przyszłości oraz Wesołym Kumoszkom z Chorzowa za prawdę sceniczną, ciepło, piękny język śląski i tak nam bliską swojskość.
  2. Drugą nagrodę w wys. 500 zł przyznać grupie AGRAFKA z Wojkowic za świetną interpretację trudnego tekstu.
  3. Trzecią nagrodę w postaci zestawu wydawnictw Teatru Rozrywki – Teatrowi na 5 z Rudy Śląskiej za bezpretensjonalność i humor.

         W związku w bardzo wysokim poziomem artystycznym tegorocznej edycji Festiwalu, Jury postanowiło przyznać dodatkowe nagrody, na które złożyły się wydawnictw Teatru Rozrywki, płyty z recitalem Barbary Lubos oraz upominki ufundowane przez Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny, pana Roberta Gierka.

         I tak, dwa wyróżnienia zespołowe otrzymali: grupa RETRO z Poręby oraz Artystyczna Akademia Seniora z Chorzowa. Nagrody indywidualne trafiły do następujących osób: Stanisławy Wzorek, Mirosławy Siemierskiej, Klaudiusza Keila, Czesławy Kwaśniak, Kazimiery Podczaszy, Bibianny Werner, Heleny Salamon, Marii Matusiak, Izabeli Grzyb, Wiesławy Iwińskiej, Brygidy Hałaty, Jerzego Pająka, Czesława huzara, Wildama Gera, Joanny Matonii  oraz Andrzeja Kaima.

         Specjalną Nagrodę ufundował Prezydent Chorzowa pan Andrzej Kotala. Otrzymała ją pani Stanisława Wzorek za piękny taniec Wróżki w bajce „Kopciuszek”.

         Jeden z członków sekcji plastycznej Artystycznej Akademii Seniora  w Chorzowie,

Pan Andrzej Sodowski, ufundował prywatną nagrodę (własną akwarelę) za specjalne walory plastyczne spektaklu „Lizystrata, czyli strajk kobiet” zespołu TREMA z Bytomia.

 

Na tym protokół zamknięto.

Chorzów, 27 listopada 2019