OJCZYSTY NIEOCZYWISTY

Projekt ma skonfrontować dwa odrębne języki; polszczyznę - nasz język ojczysty, będący tu kwintesencją „analogowego” podejścia do komunikacji oraz język multimediów bazujący na zupełnie innych zasadach i funkcjach. Naszym celem było skupienie się na ugruntowaniu świadomych postaw wobec języka polskiego, podniesienie  kompetencji odpowiedzialnego i przemyślanego korzystania z języka (uzmysłowienie, że np. język internetu jest wykluczający dla pewnych grup wiekowych lub z innej strony zapewnia dużą łatwość wyrażania emocji – trudniejszą do przeniesienia w realne życie) 

W ramach projektu przeprowadziliśmy:

Warsztaty pn. „Język internetowy i polszczyzna - transkrypcje. Rozwój kompetencji językowych” w których uczestniczyły 4 grupy młodzieży z IV LO w Chorzowie. Podczas warsztatów młodzież analizowała i zestawiała słowa i teksty w oficjalnym języku polskim oraz te używane w komunikacji internetowej

Warsztat żywego słowa dotyczącego języka polskiego rapu, warsztaty były prowadzone w Studiu Lektorskim Fajka w CHCK w sierpniu 2023. Uczestnicy analizowali język jakim posługuje się ten gatunek muzyki na podstawie tekstów Aleksandra kozłowskiego (raper Kopruch) który prowadził warsztaty, zestawiali go z językiem Internetu i klasyczną polszczyzną , tworzyli też własne teksty które zaprezentowali na plenerowym koncercie na Chorzowskim Rynku.

Warsztaty żywego słowa z seniorami prowadzone przez aktorkę związaną z Teatrem Rozrywki Beatę Chren – naszą instruktorkę teatralną w okresie lipiec - wrzesień. Warsztaty miały skonfrontować seniorów z nieznaną im bliżej muzyką hip-hopową. Uczestniczki warsztatów pracowały na wybranych tekstach rapera Łony (Adam Zieliński - uhonorowany tytułem Młodego Ambasadora Polszczyzny). W opracowanej koncepcji tych warsztatów pojawiło się założenia aby traktować je jako poezję. W tej konwencji seniorki analizowały teksy, pracowały nad znaczeniem i interpretacją wybranych utworów. Finalnie nagrały swoje interpretacje tekstów w naszym studiu radiowym.

Warsztaty dotyczące ewolucji języka dla dzieci w wieku przedszkolnym zrealizowane we współpracy w Miejską Biblioteką Publiczną w Chorzowie.  Podczas 4 warsztatów najmłodsi poznawali zasady funkcjonowania języka, dowiedzieli się m.in., że język jest żywym organizmem, pewne zwroty wychodzą z użycia na ich miejsce wchodzą nowe w rytmie zachodzących zmian społecznych i rozwoju kultury.

Warsztaty  muzyczno – słowotwórcze pn. „Onomatopeje są wszędzie”, kolejne warsztaty dla dzieci, które miały pokazać niestandardowe podejście do tworzenia tekstów tym razem z wykorzystaniem wyrazów dźwiękonaśladowczych. Podczas 4 warsztatów dzieci bawiły się dźwiękami, słowami, sylabami i  melodiami które można usłyszeć wśród ptaków (w nawiązaniu do Ptasiego radia J.Tuwima). Analizie poddały też polskie przysłowia związane z ptakami i analizowali rytm jaki się w nich kryje. Na tej podstawie powstawały mini piosenki które zostały zarejestrowane w studiu radiowycm.

- warsztaty z uczestnikami grupy KulturOK działającej w strukturach Chorzowskiego Centrum Kultury dotyczące zmian zachodzących w języku polskim pod wpływem stałego wzrostu znaczenia stylu komunikacji internetowej

warsztaty SŁOWAOBRAZY podejmujące temat języka polskiego  i języka Internetu oraz możliwych form ich artystycznej wizualizacji. Warsztaty prowadzone przez Ewę Kokot dla grupy  studentów polegały na analizie wybranego testu hiphopowego (projekt Młode Wilki) traktowany jako muzyczny kolaż który posłużył jako punkt wyjścia do przygotowania własnej pracy artystycznej.

Warsztaty dotyczące przemian języka polskiego w kontekście zmian kulturowych i tworzenia społeczeństwa informacyjnego. W warsztatach uczestniczyły 4 grupy  chorzowskiej młodzieży licealnej, która w analizowała zmiany językowe w kontekście zmian zachodzących we współczesnym świecie.

warsztaty dot. wpływu języka wykorzystywanego w komunikacji internetowej na język polski realizowane we współpracy z Księgarnią Dopełniacz z Chorzowa. 2 grupy warsztatowe analizowały m.in. skutki przenikania elementów języka mediów do polskiego języka potocznego, dobieranie języka do sytuacji w jakiej się znajdujemy i konieczność używania wielu języków komunikacji.

 

Z części realizowanych działań warsztatowych nagraliśmy audycje, dostepne do odsłuchanie na stronie www.radio.chck.pl  , bezposredni link poniżej 

http://radio.chck.pl/index.php/ojczysty-nieoczywisty/

 

Dodatkowo grupa seniorów z Artystycznej Akademii Seniora uczestniczyła w 2 wykładach dotyczącego relacji polszczyzny i języka internetowego prowadzonych przez prof. Danutę Krzyżyk w Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zorganizowaliśmy też wystawę prac lokalnej artystki Kai Renkas, która przygotowała prace będące typograficzną formą popularnych zwrotów używanych przez młodzież w komunikacji internetowej z wykorzystaniem technologii AR. Prace mają przybliżyć znaczenia poszczególnych słów osobom, które nie posługują się na co dzień tymi zwrotami. Dopełnieniem tej wystawy była opracowana seria prac rysunkowych rozwijająca ten temat w wersji „analogowej”.

 

https://www.chck.pl/wystawa-prac-kai-renkas-z-wykorzystaniem-technologii-ar,wystawa-164