#DZIAŁAMY

Projekt „CWAJKA – MIEJSCE POD SŁOŃCEM.  TAJEMNICE…” nawiązuje do tytuły filmu  „Miejsce pod słońcem” z nagrodzoną Oscarem muzyką Franza Waxmana, wywodzącego się z dzisiejszego Chorzowa II. Realizacja odbędzie się 27.09.2024 w godz. 17:00- 20:00 na pl. Mickiewicza i w przestrzeni Chorzowa II

Wydarzenie składa się z trzech części:

godz. 17:00 - 20:00  - fabularyzowana gra/zabawa terenowa i animacje dla dzieci – gra zakłada przejście po najważniejszych punktach dzielnicy, prezentuje historię dzielnicy i najważniejsze postaci z nią związane.

Gra w wersji online będzie dostępna od 20.09.2024 do pobrania na stronach partnerów, w dniu 27.09.2024 planujemy ją dodatkowo z udziałem animatorów w poszczególnych punkach gry.

godz. 17:00 - 18:30 - spotkania i rozmowy z osobowościami, artystami, społecznikami  związanymi z dzielnicą. Zaprezentujemy  sylwetki osób, które są związane z  dzielnicą a swoją działalnością/aktywnością mogą stanowić drogowskaz dla innych.

Wśród zaproszonych osób pojawią się m.in. Marta Tadla, ks. Antoni Klemens, Marta Matyszczak, Mateusz Stasiak. Prowadzenie - Krzysztof Knas.

godz. 18:30 - 19:15 -  niepowtarzalny projekt muzyczny łączący dzieci  z lokalnych szkół z zawodowymi muzykami związanymi z dzielnicą, którzy na co dzień tworzą w różnych gatunkach muzycznych. Występ rozpocznie się od wspólnego wykonania, przygotowanego specjalnie na tą okazję, utworu opartego o tekst J. Ligonia do muzyki F. Waxmana.

Wśród występujących muzyków pojawią się m.in: M. Marzetz, Kopruch, T. Ignalski

godz. 19:15- 20:00 druga części koncertu zatytułowana ZIU-TONY, która obejmuje występ i około muzyczne rozmowy  Tomasza Zdebika (ZIUTA) i muzyków związanymi z zespołem TUFF ENUFF wywodzącymi się z Chorzowa II.

 

Działaniom będzie towarzyszyła wystawa historycznych fotografii w cyfrowym wydaniu.

Chorzowskie Centrum Kultury jest jednym z 10 ośrodków kultury w Polsce, który realizuje program Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Partnerstwo Lokalne”.

Ideą programu jest budowanie partnerskich relacji w środowisku lokalnym. Współpraca, na zasadzie partnerstwa instytucji, organizacji, osób i podmiotów prywatnych, które chcą razem tworzyć i działać na rzecz lokalnej społeczności. Działania w naszym projekcie  koncentrują się na dzielnicy Chorzów II i jej mieszkańcach. Wspólne działanie oznacza tu wspólne opracowanie projektu animacji kulturowej dla mieszkańców oraz wspólną realizację całego przedsięwzięcia. Partnerstwo opiera się więc na równości, dobrowolności i wspólnym celu.

W skład naszego partnerstwa wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 22, Szkoła Podstawowa nr 39,  Centrum Inicjatyw Społecznych, Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie, Stowarzyszenie Wspomagania Twórczości i Rozwoju AKME, Animo Anima, Witold Szwedkowski, Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa, Chorzowskie Centrum Kultury. Partnerstwo jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą z nami działać w obszarze społeczno – kulturalnym Chorzowa II.