ŚWIETLIKI - KONCERT JUBILEUSZOWY / 30-LECIE ZESPOŁU
bilety:50 PLN do 31 sierpnia
60 PLN od 01 września
70 PLN w dniu koncertu
więcej informacji:
damian@chck.pl tel. 32 349 78 70/65/63
ŚWIETLIKI - zespół kiedyś młodzieżowy, a obecnie kultowy, o profilu słowno-muzycznym, założony w 1992 roku w Krakowie przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu Trupa Wertera Utrata. Wydał do tej pory siedem płyt długogrających: Ogród koncentracyjny (1995), Cacy cacy Fleischmaschine (1996), Perły przed wieprze (1999), Złe misie (2001), Las putas melancolicas (2005), Sromota (2013) oraz Wake Me Up Before You Fuck Me (2020). Ich ostatni album został nagrodzony Fryderykiem w kategorii Album Roku Alternatywa (2021). Obecnie grupę Świetliki tworzą: śpiewający, melorecytujący Marcin Świetlicki, basista Grzegorz Dyduch, gitarzysta Tomasz Radziszewski, perkusista Marek Piotrowicz oraz Zuzanna Iwańska (altówka) i Michał Wandzilak (klawisze). Świetliki świętują w tym roku swoje XXX-lecie.
Marcin Świetlicki - poeta, prozaik i dziennikarz. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in. Paszport Polityki, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. ks. Jana Twardowskiego, czy Nagrodę Literacką Gdynia. Ostatnio, nakładem wydawnictwa Wolno ukazał się obszerny „Wybór” z 444 tekstami jego autorstwa, wśród których znajdziemy nie tylko, ale także teksty piosenek. Jako muzyk Świetlicki tworzył z takimi artystami jak Mikołaj Trzaska (płyta Cierpienie i wypoczynek), Cezarym Ostrowskim (album Czołgaj się), Robertem Brylewskim, Tymonem Tymańskim i Trzaską (grupa The Users). Współtworzy również zespół Zgniłość i trio Morświn, które zadebiutowało w ubiegłym roku płytą Rewolucjaaa. Mimo różnorodności działań artystycznych, Świetliki pozostają jednak jego najważniejszym zespołem.
Cytując słowa zespołu:
Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy pana Marcina, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie "nowej", piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji, ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy było artystycznym celem powstającego zespołu. Przyszłość pokazała, że muzyka o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, miła sercu członków zespołu, idealnie współbrzmi z wierszami pana Świetlickiego. Nie targa a uwydatnia tych wierszy rozliczne walory. Pan Marcin zaś okazał się być pełnokrwistym frontmanem-parlandzistą, ekspresyjnym mistrzem melodeklamacji, a sceniczna intensywność jego przekazu przeszła wkrótce do legendy. Zespół zadebiutował spektakularnie na ostatniej edycji pisma mówionego Na Głos. W nobliwym wnętrzu zespół wykonał cztery piosenki dla nobliwej publiczności, wśród której byli nobliści: ówcześni (Miłosz Czesław) jak i przyszli (Szymborska Wisława). Oraz wielu artystów mniejszej rangi i nieco snobistyczna krakowska publiczność. Dla jednych ten występ nosił znamiona skandalu i prowokacji, dla innych (Cz. Miłosz) był zjawiskiem znanym, o wieloletniej i światowej tradycji. Od czasu debiutu zespół koncertuje jednak głównie dla audytorium o szerszym przekroju społecznym, obejmującym ciężko pracujących przedstawicieli klasy średniej i niższej, pracowników naukowych, młodzież studencką i licealną, rencistów, emerytów, ludzi sukcesu jak i tych co mają w życiu pod górkę. I do tego obu płci.