ChCK online
ABY NIE OMIJAŁY CIĘ NAJNOWSZE FILMY SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ
► Zobacz. Zainspiruj się.
► https://www.youtube.com/@chorzowskiecentrumkultury4229
Poznajecie tę przestrzeń? Wyjątkowe miejsce na mapie Chorzowa! MIEJSCE przeznaczone na KULTURĘ i SZTUKĘ a także dla osób lubiących miło spędzić czas na rozmowie przy filiżance kawy czy herbaty. Zapraszamy wszystkich do SCENY POD SCHODAMI w ChCK To miejsce jest dla Was! #scenapodschodami
KINO GRAJFKA ZAPRASZA
Kino za Rogiem Grajfka powstało z tęsknoty za wspólnym przeżywaniem historii pokazywanych na ekranie. Zapraszamy Cię do tego kameralnego miejsca, gdzie oprócz zróżnicowanego repertuaru filmowego mieści się Mediateka - przestrzeń edukacyjna w oparciu o cyfrowe technologie. -> http://kino.chck.pl
Relacja z przyłączenia Kina Grajfka w Chorzowie do sieci Kin za Rogiem
grajfka@chck.pl
________________________________________________________________________________________
Poznajcie projekt 'KulturOK'
Słyszeliście już o grupie "KulturOK" działającej w piwnicy Chorzowskiego Centrum Kultury? Jeśli nie, to koniecznie zobaczcie pierwszy film prezentujący efekty naszej współpracy!
KulturOK to... ◾️ młodzi artyści ◾️ osoby z chęcią działania ◾️ miejsce spotkań ◾️ próby zespołów i grup artystycznych. Spotkania młodzieży odbywają się co tydzień w piątki, a oni cały czas mają niewyczerpaną ilość pomysłów na nowe projekty i działania.
________________________________________________________________________________________
15 URODZINY CHORZOWSKIEGO CENTRUM KULTURY (2023r.)
Już 15 lat tworzymy wspólnie z Wami Emocje jeszcze w pełni nie opadły po naszych URODZINACH... to było wielkie, piękne i wzruszające przeżycie. DZIĘKUJEMY, że byliście i jesteście z nami! 15 lat za nami, kolejne przed nami!!!
________________________________________________________________________________________
PIERWSZA GALA RADIA KLANG Z CHCK
9 stycznia 2021 roku otwarliśmy Radio Klang. To kulturalne radio internetowe z siedzibą w Chorzowskim Centrum Kultury. Działało w rozproszonym modelu nadawania – na żywo ze studia w Chorzowie oraz zdalnie z domów. To klangowanie z każdego miejsca w Polsce i za granicą! Było to radio skupione na autorskich audycjach, słownej ekspresji, mówiące zróżnicowanym głosem. Jego misją jest prezentowanie młodych twórców, łączenie pokoleń i budowanie lokalnego archiwum dźwiękowego. Antena była laboratorium dźwiękowym otwartym na eksperymenty. Radio Klang przestało nadawać 25 marca 2023 roku.
Archiwalne audycje dostępne tutaj -> https://radioklang.pl/
________________________________________________________________________________________
SPEKTAKLE ON-LINE
SPEKTAKL PT. "STARY KLAMOR W DZIADKOWYM SZRANKU" W WYKONANIU TEATRU REDUTA ŚLĄSKA, REŻYSERIA: IWONA WOŹNIAK
Inspiracją do tworzenia scenariusza stała się wyjątkowo ciekawa i poczytna pozycja literatury pt. „Drach”, której autorem jest Szczepan Twardoch. Akcja i tematyka spektaklu jest mocno osadzona w problematyce i historii naszych śląskich rodzin, opowiadana z perspektywy młodego inteligenta, który zatracił swoją tożsamość. Zadaniem spektaklu jest sprowokowanie widza do odpowiedzi na pytanie dokąd zmierzamy i jaki jest dzisiejszy Ślązak z miasta? Mimo iż większość dialogów jest wypowiadana gwarą to sztuka jest przejrzysta i zrozumiała nie tylko dla śląskiej widowni.
BAJKA MUZYCZNA PT."KRÓL BUL" W WYKONANIU ZESPOŁU TEATRALNEGO "ZWIERCIADŁO"
„Zwariuję! Stanę na głowie, zjem berło i zacznę kicać!”.Czy przystoi królowi tak się zachowywać? Jednak kiedy boli ząb, różne dziwne pomysły przychodzą człowiekowi do głowy, a gdy cierpi król, sprawy królestwa przybierają naprawdę zły obrót. Kto poprawi władcy zły nastrój i uleczy jego chory ząb? O tym przekonacie się, oglądając bajkę muzyczną pt. „Król Bul” w wykonaniu Zespołu Teatralnego„Zwierciadło”.Ta pełna humoru i zabawnych piosenek opowieść rozbawi nawet największego smutasa.
________________________________________________________________________________________
NAJNOWSZE PRODUKCJE CHORZOWSKIEGO CENTRUM KULTURY
"LEŚNE PRZYGODY JASIA I MAŁGOSI" REŻ. BARBARA DUCKA / PREMIERA: 7 grudnia 2024r.
Specjalnie dla Was, relacja z PREMIERY naszego spektaklu dla dzieci pt. ,,Leśne przygody Jasia i Małgosi" w wykonaniu Studio Tańca Współczesnego Tendi i Studio Tańca Tendi Suivant!
,,TRYPTYK BALETOWY" REŻ. KRZYSZTOF KONOPKA / PREMIERA: 20 listopada 2024r.
Specjalnie dla Was! Relacja z PREMIERY spektaklu pt. „Tryptyk baletowy" w reżyserii Krzysztofa Konopki i w wykonaniu Studia Tańca Tendi Suivant z ChCK!
,,ĆMA" MUSICAL W WYKONANIU TEATRU STEP TOMASZA MICHA / PREMIERA: 7 i 8 czerwca 2024r.
Nadal pozostaje w Nas wiele emocji po PREMIERZE musicalu pt. "ĆMA" w wykonaniu Teatru STEP Tomasza Micha... wróćmy do niej jeszcze raz w relacji COMTV.pl
!
Spektakl taneczny ,,WIR" Studia Tańca Współczesnego Tendi z muzyką K-ESSENCE na żywo. Choreografia i reżyseria: Barbara Ducka / PREMIERA: 21 marca 2024r.
Specjalnie dla Was! Relacja z PREMIERY spektaklu ,,WIR" w reżyserii Barbary Duckiej! "WIR" to spektakl z gatunku teatru ruchu i tańca. W całości realizowany do muzyki grupy K-essence. Właśnie ta muzyka była pierwszą inspiracją i powodem powstania widowiska.
"CUDOWNA LAMPA ALADYNA" /// KULISY SPEKTAKLU
„Cudowna lampa Aladyna” to opowieść o zaczarowanej lampie, z ukrytym w niej, spełniającym wszystkie życzenia duchem Dżinem. Jest to jedna z najbardziej znanych baśni z „Księgi Tysiąca i Jednej Nocy”.
To produkcja dla całych rodzin, która zrealizowana została z wyjątkowym realizacyjnym rozmachem. Wszystko pięknie zatańczone i oprawione w barwną, niezwykle widowiskową scenografię.
Spektakl "CALINECZKA" w wykonaniu Zespołu Teatralnego Zwierciadło /// MAKING OFF
Jak wyglądały przygotowania do spektaklu oraz co o sztuce mówią sami twórcy? Zapraszamy do obejrzenia /Making off/ z planu. Życzymy miłego oglądania i widzimy się na spektaklach w ChCK!
„Calineczka” to pogodny spektakl w baśniowym klimacie, z wpadającymi w ucho piosenkami i zabawnie przerysowanymi postaciami bohaterów, których wady i relacje odnoszą się do świata ludzi.
Wywiad Krzysztofa Knasa z Barbarą Michalik i Mirosławem Neinertem
Zapraszamy serdecznie na rozmowę Pani Barbary Michalik (Teatr Reduta Śląska) z Mirosławem Neinertem (Teatr Korez) oraz Krzysztofem Knasem (Chorzowianin). Nagranie zostało zarejestrowane podczas próby czytanej do spektaklu "Bleee" w Chorzowskim Centrum Kultury.
Z cyklu "ZE SZTUKĄ MI DO TWARZY"
28 lutego 2017 roku odbyła się inauguracja nowego projektu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Chorzów oraz Chorzowskiego Centrum Kultury: "Ze sztuką mi do twarzy". Autorką scenariusza spotkań jest Nina Siwy, która wprowadza naszych widzów w magiczny świat literatury i muzyki.
________________________________________________________________________________________
PROJEKTY
PASIEKA ARTYSTYCZNO EDUKACYJNA CHCK I WARSZTATY PSZCZELARSKIE ,,SKARBY PSZCZELICH ULI"
Czy pszczoły mają tajemnice? W każde wakcaje nie może zabraknąć spotkań z dziećmi w naszej pasiece! Spotkanie odbywają się na naszym tarasie przy Kino za Rogiem Grajfka w Chorzowie a prowadzi je opiekun naszej pszczelej rodzinki - Pan Krzysztof Poppe z Śląskie Miody - Pasieki Miejskie.możliwość poznać te interesujące owady.
FESTIWAL PRZEDSZKOLAKÓW BOBAS
#SZTUKAMIĘDZYMEDIAMI
W ramach cyklu #SZUKAmiędzyMEDIAMI prezentowaliśmy w CHCK wystawę prac boliwijskich studentów Universidad Catolica Boliviana San Pablo. Prace zostały zrealizowane podczas warsztatów prowadzonych w La Paz w pracowni prof. Sergio Vega. O szczegółach projektu opowiada chorzowska artystka Kaja Renkas, która wraz z Ivette Valenzuela prowadziła warsztaty.
OJCZYSTY NIEoczywisty – dodaj do ulubionych / projekt NCK
Projekt „Ojczysty nieoczywisty” z programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023” już za nami, zobaczcie jak przebiegała jego realizacja. Materiał zrealizował dla nas Aleksander Kozłowski z Przedmarańcza
*,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023”
KAMIENICA DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH
Weszliśmy przez jeden ajnfart na plac. Oczywiście w Miasto Chorzów. Zobaczcie, co się tam wydarzyło. Była strefa animacji, strefa interakcji oraz muzyka na ulicznej scenie.... Zależało nam na aktywizacji mieszkańców wybranej chorzowskiej kamienicy poprzez udział w dedykowanych im warsztatach artystycznych i koncercie. Chyba nam się to udało! Dziękujemy za wspólną realizację Stowarzyszeniu Wspomagania Twórczości i Rozwoju AKME.
*Wydarzenie wspierane przez program Spójnik, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
TRAMWAJ - MOBILNA GALERIA SZTUKI
W ramach Nocy Muzeów Chorzowskie Centrum Kultury przy współpracy z Tramwaje Śląskie S.A zapraszało na Nocny Kurs ze sztuką. Tramwaj historyczny był mobilną galerią, w której można było zobaczyć printy dzieł naszych chorzowskich artystek Aleksandry Rey, Dajany Wejchert i Kai Renkas. Podczas przejazdu można było wziąć udział w warsztatach artystycznych, które prowadziła Anna Solar z ChCK. Tramwaj kursował w Miasto Chorzów od ulicy Bałtyckiej do Rynku i z powrotem w godzinach od 18:00 do 21:00
INDYJSKIE OPOWIEŚCI - wyjątkowa impreza w Parku Śląskim w Chorzowie
Prawdziwa uczta dla ciała i ducha... Za nami ,,INDYJSKIE OPOWIEŚCI'' - wyjątkowa impreza plenerowa, którą zorganizowaliśmy w sobotę z Park Śląski na Dużych Kręgach Tanecznych! Jednego dnia praktykowaliśmy jogę na świeżym powietrzu z Yoga Balance , uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych, wsłuchiwaliśmy się całym ciałem w koncert relaksacyjny Dźwięki Duszy - Arkadiusz Kuś i Adrianna Janiec, zobaczyliśmy niesamowity spektakl taneczny w wykonaniu niezastąpionego zespołu Indian Dance Group Natarang, a w międzyczasie posmakowaliśmy trochę kuchni indyjskiej oraz zdobiliśmy swoje dłonie henną... Zresztą zobaczcie sami.
II edycja INDYJSKICH OPOWIEŚCI w Parku Śląskim
Żywa Biblioteka w Chorzowie
Żywa Biblioteka działa tak jak tradycyjna biblioteka z tą różnicą, że zamiast książek można w niej wypożyczyć ludzi. Żywe książki to osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. "Nie oceniaj książki po okładce" takie hasło przyświeca idei Żywej Biblioteki, która ma być lekcją akceptacji i tolerancji. Na terenie Chorzowskiego Centrum Kultury (Galeria Antresola, sala konferencyjna, foyer, salki zajęciowe) przez jeden dzień stworzylismy przestrzeń „żywej biblioteki”. Zaprosiliśmy osoby z różnych dziedzin życia. Można było się dowiedzieć m. in: co jada weganin, co robi policjant w czasie wolnym, jak w Polsce czuje się obcokrajowiec, jak porozumiewa się osoba głuchoniewidoma, jak wygląda praca reżysera fi lmowego, jak pisze się książkę.
*W ramach programu PROMOCJA CZYTELNICTWA, projekt „Otwarci na literaturę - czytamy, działamy i udostępniamy" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego”
CWAJKA – MIEJSCE POD SŁOŃCEM. TAJEMNICE… kulturalna inicjatywna w Chorzowie
27 września 2024r. na placu Mickiewicza odbył się nasz wyjątkowy projekt pn. „CWAJKA – MIEJSCE POD SŁOŃCEM. TAJEMNICE…”, który organizowaliśmy na Cwajce w ramach programu Narodowe Centrum Kultury Dom Kultury+ Choć pogoda nas nie rozpieszczała, to słońce było obecne w każdym sercu – wszyscy, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia, rozświetlili naszą dzielnicę w Miasto Chorzów pozytywną energią! Z całego serca dziękujemy naszym wspaniałym partnerom i współorganizatorom: Szkoła Podstawowa nr 22 w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 39 im. Józefa Lompy, Centrum Inicjatyw Społecznych w Chorzowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie, Stowarzyszenie Wspomagania Twórczości i Rozwoju AKME, Animo Anima, Witold Szwedkowski, Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia, Starochorzowski Dom Kultury oraz Miasto Chorzów. Dzięki Wam to wydarzenie było nie tylko możliwe, ale stało się prawdziwym sukcesem! Razem tworzymy coś wyjątkowego! RAZEM jesteśmy w stanie zrobić jeszcze więcej dla kulturalnej przestrzeni naszego regionu. Nasza społeczność miała okazję uczestniczyć w niezapomnianych atrakcjach:
- Fabularyzowana gra terenowa przeniosła nas w świat tajemnic i historii Cwajki (Chorzów II) – radości, emocji i wspólnej zabawy nie brakowało!
- Panel dyskusyjny pełen inspirujących osobowości, artystów i społeczników związanych z dzielnicą, to przestrzeń wymiany myśli, pasji, inspiracji i planów!
- Część artystyczna była ukoronowaniem dnia – wypełniona talentem i kreatywnością, ukazała, jak wiele potencjału kryje się w naszej społeczności! Stworzyliśmy niepowtarzalny projekt muzyczny a druga części koncertu zatytułowana ZIU-TONY zakończyła nasze piekne spotkanie!